Return to sender

Rundrejse til Israel med DUF

I begyndelsen af marts 2005 havde Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) planlagt en rejse til Israel for at besøge Musalaha-projektet, som de af flere omgange har støttet økonomisk. Lene Jensen var med som repræsentant for Israelsmissionens Unge, og beretter her om turen.

Inden selve rejsen holdt vi et par møder, hvor vi snakkede turen igennem, og de tre deltagere fra DUF havde grundigt sat sig ind i situationen i Israel og Musalaha-projektet.

Turen blev virkelig en oplevelse udover det sædvanlige. Louise Thomsen, som arbejder på Musalaha-kontoret, havde sammensat et spændende og intenst program, hvor vi kom i berøring med mange facetter af Musalahas arbejde ved både at snakke med ledere og unge, der havde deltaget i Musalahas arrangementer. Og der er ingen tvivl om, at Musalaha dagligt står overfor en stor udfordring.

Flere af de unge gav udtryk for, at Musalaha var deres eneste mulighed for at møde nogen fra den anden side. De skarpt adskilte befolkningsgrupper kommer let til at skabe fortegnede fjendebilleder af hinanden. De eneste jøder, palæstinenserne møder, er de ofte arrogante jødiske soldater. Og omvendt ser jøderne kun fjernsynets skildring af unge palæstinensere, som aggressivt kaster med sten. Musalaha bygger bro mellem dem, ved at lade de to befolkningsgrupper mødes på neutral grund. Det bliver for mange en øjenåbner at se, at de andre også er ganske almindelige unge med tanker og drømme om livet.

Men forsoningen har omkostninger. En ung palæstinensisk fyr fortalte, at han var taget hjem efter et par dage på en ørkentur. Det var for hårdt. Der er mange følelser involveret, og ofte er de unge af sted på flere arrangementer inden de opnår en forståelse for den anden side og deres situation.

Musalaha arbejder i dag både med teenagere, unge, kvinder og familier, som har den kristne tro fælles. Men teologiske forskelle gør det til tider svært - ikke mindst når det kommer til synet på Bibelens tale om Israel. Mange palæstinenserne hævder, at det skal forstås som alle kristne modsat jøderne, der forstår det konkret som det jødiske folk.

I fremtiden vil Musalaha forsøge at udvide arbejdet til også at omfatte muslimer og jøder. Allerede nu har flere tusinde været i berøring med forsonings-projektet. At vokse så hurtigt er en stor udfordring for en så ny organisation. Men arbejdet giver utrolige resultater.

1. billede: Lene og Shireen, som er leder af Beit Al Liqa og
   arbejder med kvinder og børn
2. billede: Unge studerende på Bethlehem Bible College,
   samt Lene og Anders fra Besøgsgruppen
2. billede.: Musalahas daglige leder, Salim Munayer